Rehabilitacija v Šmarjeških Toplicah od 6. do 11.marca 2017

rekreacija smarjeske 2017Vsako leto se v Šmarjeških toplicah srečamo člani društva Utrip. Seveda so dobrodošli tudi njihovi prijatelji. Ko se bliža mesec marec, je čas, da se prijavimo in pripravimo za oddih. Tako se vsi zberemo v prijetnem vzdušju v Šmarjeških toplicah. Najprej smo vsi povabljeni v belo dvorano, da dobimo potrebna navodila o tem, kako bo potekala naša rehabilitacija po dnevih. Po namestitvi po sobah nas že čaka večerja.

Nadvse prijetno je srečati prijazne in nasmejane obraze. Društvo Utrip organizira razne pohode v naravo, izlete in zabavo, vendar se vsi vseh aktivnosti ne morejo udeležiti. Predsednica Polona je polna energije, tako društvo lepo deluje, čeprav je vse povezano s stroški.

V toplicah smo se imeli zelo lepo. Vsak dan smo prejeli palice za nordijsko hojo in se pod vodstvom gospe Dunje ali gospe Simone odpravili na pohod. Bilo je prijetno, saj nam je bilo tudi vreme naklonjeno. Poleg pohodov je bilo na voljo kopanje, savne, telovadba in zabava s plesom. Hrana je bila zelo dobra in vsak sam je lahko izbral kaj in koliko bo pojedel.

V velikem številu smo se udeležili kuharske spretnosti zelenjavnih jedi. Mnogo podatkov o zdravi prehrani nam je spretno predstavila gospa Strašek. Prijetno jo je bilo poslušati in upam, da nam bo čim več povedanega ostalo v spominu. S pomočjo prejetih receptov bomo tudi doma z veseljem kuhali.

Močno smo pogrešali gospoda Braneta. On je imel na skrbi zelo veliko skupino Lekovih upokojencev. Kljub temu je rad priletel med nas, da nas je pozdravil.

Nadvse zabavno je bilo v aperitiv baru, ko je bil ples, tombola ali srečanje s prijatelji. Zelo pomembno je, da se pogovarjamo, se veselimo in s tem poglabljamo naše prijateljstvo.

Gospa Simona nas je povabila, da se z avtobusom odpeljemo v Novo mesto. Najprej smo šli do reke Krke, kjer smo se vkrcali na Rudolfov splav. Med vožnjo, ki je bila zelo hitra (sedem vozlov na uro), nam je polna humorja pripovedovala o življenju slavnih mož v Novem mestu. Mladenič je na harmoniko igral Slakove melodije, ki smo jim pritegnili s petjem. Boris, eden naših članov, je opravil krst za splavarja. Moral je odgovarjati na zastavljena vprašanja in pokazati nekaj spretnosti. Skozi sito so vlili vodo »mimo njegove glave «, nekaj vode pa je občutil tudi po glavi in za vratom.

Nato smo se sprehodili še po Novem mestu do kapiteljske cerkve. Gospa Simona je zelo lepo opisala znamenitosti in zgodovino cerkve. Ustavili smo se ob občinski stavbi Rotovž. Kljub ropotu delovnega stroja smo slišali razlago.

Na našem petkovem pohodu nas je vodil g. Brane Bon. Izbral je lepo pot po gozdu, saj smo hodili po lepi poti in uživali ob prekrasnih gozdnih cveticah. Bile so kot tepih zvončkov, trobentic, spomladanskega podleska in pasjih zob.

V petek zvečer je bilo na programu nočno kopanje ob kozarčku penine. Dobre kapljice se nihče ne brani, še zlasti ne v dobri družbi.

Tudi turistični vlakec je bil na voljo in nas popeljal proti Šmarjeti. Ogledali smo si cerkev sv. Marjete. Šofer vlakca nam je vse lepo in zelo izčrpno opisal tudi med potjo. Nasproti cerkve v Šmarjeti stoji rojstna hiša priznanega gradbenika Jožeta Karlovška. Danes je tu gostilna in Karlovškova spominska soba. Odpeljali smo se v Klevevž, nato pa še do gostišča pri Peršetu. Tu smo se ustavili in si privoščili kozarček domačega cvička. Nekateri smo ga kupili, da ga odnesemo domov.

Vožnja z vlakcem je enkratna, saj vozi počasi, da lahko opazujemo naravo in hkrati po zvočniku poslušamo razlago. V daljavi se na hribčkih vidijo zidanice in vinogradi vse naokoli, kamor seže oko pa tudi cerkvice.

Ves teden smo se imeli čudovito. Manjkala ni niti duhovna hrana. Zato prav lepa hvala vodstvu hotela in gospodu Tonetu Komparetu, da smo lahko uporabljali modro dvorano vsak večer eno uro.

Teden je hitro minil. S prijaznimi pozdravi in s stiskom rok smo se v nedeljo poslovili. Želja nas vseh je, da ostanemo zdravi in se drugo leto zopet srečamo v Šmarjeških toplicah. Med letom pa naj bi se udeleževali organiziranih izletov, saj je Slovenija polna lepih krajev, ki nam ponuja lepe izlete.

Kdor ne misli na druge,
bo nekega dne spoznal,
da tudi drugi ne mislijo nanj.
( Kitajski pregovor )

Zapisala: Tončka Štremfelj - Trilar

Fotografije so tudi v albumu https://goo.gl/kUPEBY